Beta Version

Fr. Imad Alamat

Fr. Imad Alamat
Contact information:
24/07/1979: Born in Amman

29/08/1991: Joined the Latin Patriarchate Minor Seminary

19/11/2004: Ordained Deacon by Bishop Giacinto-Boulos Marcuzzo at Our Lady of the Annunciation Parish in Beit Jala

30/06/2005: Ordained Priest by Archbishop Fouad Twal in Madaba

2005-2007: Vicar, Christ the King Parish in Misdar, Amman

2007-2008: Vicar, Twelve Apostles Parish in Zarqa North, Jordan

2008: Parish Priest, St. Joseph in Ader, Jordan

Parish Priest, Our Lady of Grace in Fuheis al Alali

15/08/2017: Pastoral Theology Studies, Pontifical Lateran University in Rome