stemma logo

Patriarch Emeritus

Pastoral Letters

 

Archives

 

 

 

איגרת המולד 2007

אחים ואחיות יקרים,

חג שמח!
"נִּגְלָה טוּבוֹ שֶׁל הָאֱלֹהִים מוֹשִׁיעֵנוּ וְאַהֲבָתוֹ אֶת הָאָדָם" (אִגֶּרֶת שָׁאוּל אֶל טִיטוֹס, פֶּרֶק ג, פסוק 4)
אנחנו חוגגים את חג המולד בשמחה שמושתתת על תקוותנו שנראה בארצנו הקדושה הזאת ימים טובים יותר, בכוח חסד האלוהים ובכוח שותפותינו בעשיית השלום ובהקרבות הדרושות לכך. לכן, אנחנו, בחג המולד, מחדשים אמונתנו במי שהאמנו בו, קרי בדבר האלוהים אשר הפך לאדם, ישוע אשר נולד בבית לחם, נסיך השלום וגואל האנושות. הוא הפך לאדם כדי שיחזירנו אל בוראנו, כדי שנדע שאנחנו לא לבד ושאלוהים לא עוזב אותנו לבד מול האתגרים הרבים בארץ קודש זו. אלוהים איתנו, לכן תקוותנו חיה למרות קשיי חיינו היומיומיים תחת הכיבוש, העדר הביטחון והקשיים הרבים שנגרמים מכך. אלוהים איתנו, כדי להזכיר לנו שמצוות האהבה שעזב לנו ישוע אשר נולד בבית לחם עדיין בתוקף והיא תקפה גם בימינו הקשים: אהבתנו אחד את רעהו ואת כל האנשים. אהבה שמבוססת על ראיית פני האלוהים בכל אדם מכל דת ולאום. אהבה שיש בה כוח למחילה, ובאותה עת כוח לדרישת זכויות, במיוחד אלו אשר הוענקו לנו על-ידי אלוהים, ליחידים ולקולקטיב כאחד, כמו החיים, הכבוד, החירות והאדמה. אהבה שמבוססת על נשיאת האחד את קשיי האחר. אהבה היא נתינה ושותפות עם בעלי הצרכים והעניים, כדי שכולם יחיו את החיים שאלוהים נתן, ותהיה לכולנו "חיים טובים" אשר ישוע המשיח כדי להעניק לנו.
אנו חוגגים את חג המולד בשנה זו בעוד אנו ממשיכים לדרוש שלום שעדיין נראה כבלתי אפשרי. אנחנו מאמינים שעשיית השלום אפשרית. הפלסטינים והישראלים יכולים לחיות ביחד בשלום, כל אחד בארצו, וליהנות מביטחון, כבוד וכל הזכויות. אבל, כדי להשיג זאת על האחראים להאמין שהישראלים והפלסטינים שווים בכל, בחובות ובזכויות. ושדרכי אלוהים אינם דרכי האלימות לא על-ידי מדינה ולא על-ידי הקצנה.
האזור כולו מלא סכסוכים. בלבנון, בעיראק וגם כאן, יש תחושה כאילו כוחות הרשע נחושים להמשיך בדרך המוות והשליטה באחר. למרות זאת, אנחנו מאמינים שאלוהים לא ייתן לכוחות אלה להביס אותנו, ושכל מה שקורה הינו הזמנה לכל אדם בעל רצון טוב ללכת בדרכי אלוהים, כדי שתתבסס מלכות הטוב וכדי להעניק לכל אדם את חירותו וכבודו. זאת כי אנו מאמינים שאלוהים הוא טוב, הוא הבורא והגואל שלנו, והוא שם את הטוב שבו בבריאותיו. אזי כולם מסוגלים לבסס את הטוב בארץ.
ישנו מאמץ חדש למען שלום באזור אשר החל לפני מספר שבועות. אך הצלחתו תלויה בקיום רצון כנה לעשיית שלום. עד עתה לא הושג שלום כי לא היה רצון כנה לעשייתו, וכמו שאמר ירמיהו הנביא: "לֵאמֹר שָׁלוֹם שָׁלוֹם; וְאֵין שָׁלוֹם" (ירמיהו, פרק ו', פסוק יד). החזק, אשר בידו הכול, כלומר זה שכופה כיבוש, הוא זה שחייב להיות אמיץ וללכת בדרכי הצדק, ורק אז יהיה ניתן להגיע לשלום. "אלוהים משפטיך למלך תן, וצדקך הענק לשליטים שלנו  כדי שישליטו צדק לעמך" (ראה תהילים יב)
לאחרונה דווח על רצון להקמת מדינה דתית בארץ זו. בארצנו זאת, שהיא קדושה לשלושת הדתות ולשני העמים החיים כאן, אין מקום למדינה דתית כי מדינה כזו שוללת או מתייחסת בעליונות כלפי בני הדתות האחרות. כל מדינה שמפלה ומקפחת אין בה צורך בארץ אשר אלוהים קידש לאנושות כולה.
על המנהיגים הרוחניים והמדיניים להוביל בהבנת הכוללניות של ארץ זו. אלוהים הוא זה שרצה לאסוף אותנו בה במהלך ההיסטוריה. וקדושת ארץ זו לא תבוסס על זלזול בדת כלשהי או במעמדה, למרות כל ההבדלים בין הדתות, אלא על קבלת, כבוד ואהבת כל תושביה.
קדושת ארץ זו והמסר הכוללני שללה מחייבים קבלת צלייני העולם, וכל אלה שבאים כדי לגור בה אם כדי להתפלל או ללמוד או להגיש שירותי דת לכל מאמין מכל דת. אנחנו, כבר זמן רב, סובלים מסוגיה שעדיין אין לה פתרון, והיא קבלת ויזת כניסה (לישראל) לכוהני הדת, לנזירים ולנזירות. לכולם, מפאת אמונתם, יש מחויבויות בארץ זו אך גם זכויות. זוהי זכות לנוצרים ח\להימצא בארץ זו ולהישאר בה ויקיימו את פעילותם הדתית בה. על מדינה שנוצרת כאן לדעת שהיא אינה כמו יתר המדינות, אלא יש עליה מחויבויות מיוחדות שנובעות מקדושת ארץ זו ואפיונה הכוללני. כל מדינה כאן חייבת להבין שארץ זו היא בערבות אצלה, כדי שתכבד ותתמוך במסר הכוללני שלה, ואז המדינה תהפוך למדינה שמסוגלת לארח כל המאמינים מכל הדתות בצורה נאותה.
כולי תפילה לאלוהים שחסד המולד, קרי דבר האלוהים שהפך אלדם, ידליק את מחשבות ולבבות השליטים של ארץ זו. למאמנים שלנו בכל שטח השיפוט הרוחני שלנו אני מבקש מאלוהים שחסד המולד יעזור להם לחדש את אמונתם, ושיחיו את אמונתם בצורה טובה יותר וימלאו את מחויבויותיהם כלפי החברות שלהם בצורה טובה יותר.

חג שמח ושנה חדשה מבורכת.

+ מישיל סבאח
הפטריארך הלטיני של ירושלים
ירושלים، 19.12.2007

 

Home Page