stemma logo

Patriarch Emeritus

Pastoral Letters

 

Archives

 

 

 

איגרת הפסחא – 2008

אחיות ואחים יקרים,
המשיח קם, אכן קם. חג שמח.
אני מאחל לכם חג פסחא מבורך ומלא חסד. זהו פסחא אחרון שלי אתכם, כי אני מגיע בימים אלה לגיל 75 שהינו גיל הפרישה מתפקידי. וכמו שאמרתי באיגרת האפוסטולית האחרונה: אני נשאר אתכם בתפילותיי ואשתתף בשמחותיכם ובעצבכם, ועם כל דורש צדק ושלום בארץ זו ארים את קולי כדי שזכויות יתממשו ותירגע הארץ על כל יושביה, בעיר קודש זו, בנוכחות האלוהים הכול יכול, הרחום ואוהב בני אדם. למען כל המאמינים בכנסיות ירושלים ולכל המאמינים מכל הדתות בארץ זו, יהודים, מוסלמים, נוצרים, דרוזים ובהאיים, אמשיך להתפלל ולכולם אני מביע על אהבתי וחיבתי.
המשיח קם. אכן קם. אני מבקש מאלוהים שימלא אל לבבותיכם שמחת התחייה והצפייה אליה.
אנו חיים כולנו בארץ קודש, מנחת ההשראה, בה האלוהים התגלה לאנושות, והיא ארץ הגאולה והפיוס, פיוס העמים בינם לבין עצמם ובינם לבין האלוהים אשר מקבל הסליחות. אך, למרבית הצער, ארץ זו עדיין לא מבינה את המסר שלה ואינה מצליחה לקבלו.
ראינו בשבועות האחרונים קטסטרופות של למעלה ממיליון תושבי עזה הנצורים ומעל מאה הרוגים בתוכם, וראינו קורבנות הישיבה בירושלים, ואנו ממשיכים לראות כל יום הפלישות הישראליות לערים הפלסטיניות למרות ההבנות עם הרשות הפלסטינית וההרג של פלסטינים רבים. אנו ממשיכים לשמוע קולות הזעם שבאו בעקבות הריגת ארבעת הצעירים בבתיהם אשר בבית לחם לפני מספר ימים. כל אלה מהווים שרשרת של אלימות בלתי-אנושית ולא מועילה, מכל צד שממנו נובעת, ואשר צרכי הביטחון אינם מצדיקים, וכבר הוכח שאלימות והרג כשלו בהשגת הביטחון המיוחל. זוהי אלימות בלתי אנושית ובאותה בעת מתקפה על כבוד האדם זה שהורג וזה שנהרג.
ובכן אלה אינם החיים החדשים שאותם אנו חוגגים אשר ניתנים לנו על-ידי חסד הפסחא המבורך. מדינות ויחידים, ישראלים ופלסטינים, לאחר יותר ממאה שנים של סכסוך, עליהם להבין שצבאות לא יכולים להגן על עמיהם עוד, אלא מסכנים אותם בעוד אלימות, פחד והעדר ביטחון, כי גם לחלשים ומקופחים יש כוח משלהם שיכול להתגרות בחזקים שבעולם זה. הגיע הזמן להסיק מההיסטוריה ולהשתלב בדרכי אלוהים, וקבלת כל עם וכל פרט את המסר שאלוהים מעביר לו, קרי בניית החברות ולא הריסתן. אלימות הורסת ואינה בונה. כולנו מסוגלים לבנות, כי אלוהים נתן לכולנו מהטוב שבו ומיכולתו כדי שנהפוך לבוני חברות אנושיות שמכבדות כל פרט בתוכן ואשר בהן היחידים מכירים האחד את רעהו כאח וכיצור אלוהי השווה לו בכבוד, בזכויות ובחובות. אלימות איננה הדרך לכך. כולנו ברא האלוהים האחד וקרא לנו להיות קדושים ושלמים כמו שהוא קדוש ושלם (ראה: הבשורה על-פי מתי 5: 48)
למרות זאת, בשתי החברות, הפלסטינית והישראלית, ישנם מאות אלפים שדורשים שלום ומוכנים לשלום כעת. אך אנו רואים גם, בשני הצדדים, קיצוניים, אסירי האידיאולוגיות שלהם, אשר קוראים בשם האלוהים להרג אחיהם האדם, אך אלוהים אומר להם ביחד: תאהב את אחיך כנפשך. אנו צריכים מנהיגים שמסוגלים לעשות שלום כי זוהי הדרך היחידה לשים קץ לקיצוניות ולהגיע לביטחון ושלווה. אנחנו לא מקבלים את הטענה כאילו שלום הינו הרפתקה, כי דרכי המוות והאלימות הם התחליף לשלום. על המנהיגים לבחור בין שתי האופציות, או שלום או העצמת הקיצוניות והעדר הביטחון. לכן, אנו צריכים מנהיגים שמוכנים להקריב את חייהם למען השלום, ולא מנהיגים שנותנים הוראות להרג, חיסול ושולחים אחר להרוג ולהיהרג.
המשיח קם. אכן קם. בתנאים קשים אלה ואשר הופכים לקשים יותר יום לאחר יום בארצנו ובאזור – וכאן אנו מזכירים את הריגתו של הארכיבישוף של מוסול בעיראק, וחיי כל העיראקים שהפכו לטרגדיה יומיומית מאז הכרזת המלחמה על עיראק.  בתנאים קשים אלה אנו חוגגים את הפסחא המבורך בירושלים, ואומרים לכם אחים ואחיות, ולכל בעלי רצון טוב: אל להיחלש אל מול כוחות המוות שפועלים בקרבנו. הקדוש פאולוס השליח אמר: "כִּי לֹא קִבַּלְתֶּם רוּחַ עַבְדוּת לָשׁוּב לִירֹא" (האיגרת לרומא  15:8), אלא קיבלתם את רוח האלוהים כדי שתהיו חזקים בכוחו ואוהבים באהבתו.
אנו חוגגים את התחייה המהוללת, שהינה נצחונו של ישוע המשיח על המוות והחטא. אלוהים מעניק ניצחון זה לכל אדם כדי שינצח את הרוע בתוכו, ראשית כל, ולאחר מכן את הרוע שמסביבו. הוא מעניק לכל אחד ואחת מאיתנו, בתנאי שניענה בחיוב לקולו ולמסר שיש לארץ הקודש, הכוח להחליף שנאה ומוות באמון וחיים שנוצרים משמחת התחייה.
אנחנו מאמינים באלוהים ומאמינים שהוא ושהטוב שלו יתגבר בבוא העת על הרוע של האנשים שממשיכים לטעון שהם בונים ופועלים למען הביטחו, בעוד שצעדיהם הופכים את ביטחון לחזיון-שוא. העת הגיעה לעשייה ביטחונית חדשה אשר מכבדת האדם ודוחפת אותו לשלום ולא למוות.
אחים ואחיות, זוהי איגרת הפסחא האחרונה אליכם בהיותי הפטריארך של עיר קודש זו. וכמו שכבר כתבתי, אמשיך להתפלל וללכת איתכם בדרכי השלום הקשים ובדרכי הקדושה אשר אלוהים מבקש מכל שרוצים לגור או לשלוט בה. לכולם אני מאחל תחייה מבורכת וחיים מלאים ברוחו, כוחו ואהבתו של האלוהים.

המשיח קם. אכן קם. חג שמח!

+ הפטריארך מישיל סבאח
ירושלים, 17 מרץ 2008

Home Page