stemma logo

Patriarch Emeritus

Pastoral Letters

 

Archives

 

 

H.B. Patriarch Emeritus Michel Sabbah > Biography

photo patriarch

1.3.1933 Born in Nazareth, son of As’ad Sabbah & Ghandourah Abu Nassar Elementary studies at the “Frères des Ecoles Chrétiennes” in Nazareth.
2.10.1943 Enters the minor Latin Patriarchal Seminary in Beit Jala.
1.10.1948 Enters the Major Seminary for Philosophy and Theology.
28.6.1955 Ordained priest by the Patriarch Alberto Gori in the Salesian Church in Nazareth.
12.8. 1955 Appointed Assistant Parish Priest in Madaba/Jordan Teacher of Arabic Language in the Seminary and Patriarchal Master of ceremonies. Follows courses in the Jesuit University in Beirut for arabic language 1965 Diocesan Chaplain for the JEC 1965 Resides in the Latin Patriarchate of Jerusalem and is appointed General Director of the Patriarchal Schools.
1968-1970 Goes on religious vice to Djibouti.
1.6.1970 Starts in Beirut his thesis in Philology of Arabic Language.
14.8.1971 Appointed Parish Priest in Amman (Misdar, Christ the King Church) Presents at Sorbonne University his Thesis for PH.D. in Philology of the arabic language.
24.3.1975 Principal of the National Secondary College in Amman. 1980 President of Bethlehem University until 1988.
1.1.1985 Appointed Canon of the Holy Sepulcher (Patriarchal Council).
11.12.1987 Nomination to in Patriarch of Jerusalem.
28.12.1987 Publication of his nomination by Vatican Radio.
6.1.1988 President of the Catholic family in the Middle East Council of Churches.
1989 Pastoral Letter “Our Faith in the Holy Land”.
1990 Pastoral Letter “Pray for the peace of Jerusalem”
1993 Pastoral Letter “To read the Bible in the Land of the Bible”.
1997 Pastoral Letter “How to prepare ourselves to Great Jubilee of the year 2000”.
1998 Pastoral Letter “Questions and Answers about Peace”
20-26.3.2000 Invites and welcomes His Holiness As Patriarch he is also: - President of Episcopal Conference of the Latin Bishops of the Arab Region (CELERA). - President of the Assembly of the Catholics Ordinaries of the Holy Land. - Member of the Council of Catholics Patriarchs of the Middle East. - Member of the Council of Christians Ordinaries of the Holy Land. - Member of the Middle East Council of Churches. - President of Pax Christi International since last July 1999
6.11.2006 Appointed "Grand Officier de la Légion d’Honneur"

Home Page