stemma logo

Vicars
Parishes of Palestine

 

General Vicar - Emeritus Bathish

Most Rev. Kamal-Hanna Bathish

Auxiliary Bishop and Patriarchal Vicar General
Born December 26, 1931 in Haifa; ordained Priest, June 29, 1955; appointed Titular Bishop of Jericho on April 29, 1993; ordained Bishop on July 3, 1993 in Jerusalem.

Address:

Latin Patriarchate        
P.O.B. 14152
91141 Jerusalem
Tel: (02) 628 23 23; 627 22 80;
Fax: (02) 626 09 23
E-mail: kamal_1bat@latinpat.org


Home Page