Beta Version

Fr. Ibrahim Moussa Batarseh

Fr. Ibrahim Moussa Batarseh
  • 05.11.1936 : Born in Souf (Jordan) , his family living in Al Mafraq (Jordan)
  • 03.10.1952 : Entered Minor Seminary Beit Jala, on recommendation by Al Mafraq Parish Priest Fr. Youssef Sawalha
  • 24.06.1964 : ordained a priest in Amman – Al Misdar (Christ the King Parish), at the hands of Patriarch Alberto Gori ; later appointed Assistant to Parish priest Christ the King Fr. Ibrhaim al-Helou
  • 20.08.1969 : Parish priest Al Khirbeh
  • 09/1973 : Parish Priest Ajloun (Jordan)
  • 24.07.1975 : Canon Law studies at Pontifical Latran University Rome
  • 03.04.1979 : Interim period at Al Khirbeh Parish (Jordan)
  • 1979 : Parish Priest of Rseifeh (Jordan) ; member of the Church Court Amman
  • 28.05.1988 : Priest Christ the King Parish Amman – Al Misdar
  • 01.07.1989 : Parish Priest Marka – Amman
  • 08/2002 : Parish Prist Salt (Jordan)
  • 2008 : Parish Priest al-Rmeimin in addition to As-Salt Parish (Jordan)
  • 23/12/2016 : Deceased