Beta Version

Fr. Yousef Al-Rabadi

Fr. Yousef Al-Rabadi
  • 25.10.1934 : born in Ajloun, Jordan
  • 08.10.1946 : joined Lower Seminary Beit Jala, recommended by his Parish priest Youssef Sawalha
  • 28.06.1959 : ordained priest in Jerusalem, at LPJ, by Bishop Vincent Gelat
  • 30.06.1959 : Assistant to fr Naoum Karadsheh at al Fuheis Parish, Jordan
  • 02/1961 :assistant administrator at Al Fuheis Parish, following the departure of Fr Naoum Karadsheh to Kuwait
  • 04.08.1961 : Parish priest Al Fuheis Jordan
  • 07.08.1964 : Naour Parish Priest (Jordan)
  • 08/1971 : securing spiritual service and catechism at Rosary Sisters School at al-Shmeisani
  • 19712 : Assistant to Fr Emmanuel Sawalha at Jabal Amman Parish
  • Easter 1975 : sent with  priests from  Gift of Faith to Kuwait to help Mgr Mikallev
  • 11/1976 : Parish priest Al Ramimin, Jordan
  • 1983 : Parish Priest  Al Ramimin, Safout
  • 08/1995 : Parish priest Tla a Ali (Amman)
  • 09/2000 : inauguration of the new church built by Karam Imseeh,  Knight of the Holy Sepulchre
  • 08/2002 : Parish priest Irbed, Jordan
  • 08/2004 : Parish Priest Safout
  • Parish priest Al Ramimin, Jordan (Exaltation of the Holy Cross Parish)