H.E. Emeritus Fouad Twal

H.E. Emeritus Fouad Twal
  • October 23, 1940: Born Fouad Boutros Ibrahim Twal in Madaba, Jordan
  • October 1959: Entered the Patriarchal Seminary in Beit Jala
  • June 29, 1966: Ordained priest
  • August 1966: Parochial Vicar of the Latin  parish of the Holy Family in Ramallah, Palestine
  • January 1967: Parish Priest of St. George in Irbid, Jordan
  • June 1968: Parish Priest of Mary Mother of the Church in Marka, Jordan
  • September 1972: Began Canon Law studies at the Pontifical Lateran University in Rome
  • 1974: Admitted to the Pontifical Ecclesiastical Academy and promised a diplomatic mission
  • 1976: Obtained doctorate in Canon Law with thesis on the Traditional Bedouin Law
  • 1977: Entered the diplomatic service of the Holy See
  • 1978: Appointed Chargé d’Affaires at the Nunciature of Honduras
  • 1982: Appointed to the Council for Political Affairs of the Secretariat of State
  • 1985: First secretary of the Nunciature in Egypt (Cairo)
  • 1988: Adviser of the Apostolic Nunciature in Germany (Bonn)
  • 1990: Adviser of the Apostolic Nunciature in Peru (Lima)
  • May 30, 1992:  Appointed Bishop-Prelate of Tunis
  • 1994: Elevated to Archbishop of Tunis
  • 2003: Appointed Chairman of the Bishops’ Conference of the Northern Region of Africa (CERNA)
  • September 2005: Appointed by His Holiness Pope Benedict XVI Coadjutor Archbishop of the Latin Patriarch of Jerusalem
  • March 14, 2006: Elected President of Bethlehem University
  • January 29, 2007: Appointed member of the Pontifical Council for Inter-religious Dialogue
  • June 21, 2008- 24 June 2016: Latin Patriarch of Jerusalem
  • March 8, 2009: Appointed member of the Congregation for Eastern Churches
  • September 10, 2009: Appointed member of the Presidential Committee of the Pontifical Council for the Family.
  • July 15, 2016: Handing over to the new Apostolic Administrator, Archbishop designate Pierbattista Pizzaballa