Beta Version

Fr. Ibrahim Hijazin

Fr. Ibrahim Hijazin
  • 20.08.1950 : born at Smakiyeh (Jordan)
  • 04.09.1962 : joined the Lower Seminary Beit Jala
  • 21.06.1974 : ordained priest in Amman (Jabal Lweibdeh), at the hands of  Msgr Ni’meh as-Samaan
  • 27.08.1974 : Assistant to Fr Louis Favro, Parish Priest Ramallah, Palestine
  • 18.07.1975 : Assistant to Fr Anton Buzzo, Parish Priest of Bir Zeit (Palestine)
  • 06/1977 : envoy to Malakal, South Sudan
  • 10/1985 :  appointed  in Kuwait,  assistant to Msgr Mikalev
  • 09/1987 : Assistant to  Christ the King Parish priest, AL Misdar (Amman)
  • 28.05.1988 : Parish Priest AL Khirbeh (Jordan)
  • 1989 : appointed  with other priests  from Fidei Donum to Dubai, with Msgr Grimoli, Deputy Apostolic Nuncio  to Gulf States
  • 1990 : studies in Rome (Doctors of Church)
  • 15.08.1993 : Parish Priest  Jifna (Palestine) ; director AL Ahliyah School in Ramallah
  • 08/1997 : Parish Priest Ramallah (Palestine)
  • Parish Priest  Tala a ali
  • 21 December 2014: deceased