Beta Version

Fr. Peter Madros

Fr. Peter Madros
  • 07/10/1949: Born in Jerusalem
  • 04/09/1962: Joined the Latin Patriarchate Minor Seminary in Beit Jala
  • 24/06/1972: Ordained Priest by Patriarch Yacoub Beltritti at the Latin Patriarchate Co-Cathedral in Jerusalem
  • 08/1972: Vicar to Fr. Anton Buzzo, Immaculate Conception Parish in Bir Zeit
  • 1973: Translated the Book of Psalms into Arabic
  • 08/1974: Professor, Latin Patriarchate Seminary
  • 09/02/1975: Parish Priest, St. Joseph Parish, Ader (Jordan)
  • 27/11/1975:  Fidei Donum Priest to South Sudan (Malakal)
  • 04/10/1977: Returned to Jerusalem
  • 1977:  Biblical Studies, Pontifical Biblical Institute, Rome
  • 1980: Licentiate in Biblical Studies
  • 17/06/1982: Doctorate in Biblical Theology, Pontifical Urbaniana University;  Professor, Latin Patriarchate
  • 1982: Vicar, Our Lady of the Annunciation Parish in Beit Jala; Professor, Latin Patriarchate Seminary
  • 08/1989: Parish Priest, Our Lady of Fatima in Beit Sahour, Palestine
  • 1995: Vicar to  Fr. Ibrahim Hijazin, Holy Family Parish in Ramallah
  • 1996:  Resident Priest and In-Charge of Catechism, Freres of Christian Schools in Bethlehem
  • 02/2003: Responsible for Biblical Pastoral work  “The Holy Book in the Diocese”
  • 18/12/2019: Deceased in Jerusalem