George Ayoub

George Ayoub
  • 15/05/1979: Born in Reneh (Nazareth)
  • 15/10/1997: Studied Architecture (Practical Engineering) at Technion – Institute for Technological Training, Haifa - Israel.
  • 2001-2003:  Worked as an Architect
  • 2001-2002:  Studied to be a Basketball Instructor at Wingate Institute for Physical Education & Sport, Netanya – Israel.
  • 28/08/2003: Joined the Latin Patriarchate Major Seminary
  • 19/06/2010: Ordained Priest by Patriarch Fouad Twal at the Basilica of the Annunciation in Nazareth
  • 01/08/2010: Vicar to Fr. Yacoub Rafidi, Beheading of St. John the Baptist Parish in Madaba
  • 01/08/2012:  Chancellor, Latin Patriarchate of Jerusalem and Secretary to Patriarch Fouad Twal and then Archbishop Pierbattista Pizzaballa
  • 02/09/2017: Studies in Moral Theology, The Alphonsian Academy , Rome
  • 03/12/2018: Appointed “Expert representative of the students” for the Agency of the Holy See for the Evaluation and Promotion of Quality of the University and Ecclesiastical Faculties / AVEPRO
  • 31/05/2019: Obtained a Licentiate in Moral Theology from the Alphonsian Academy in Rome
  • 08/2019: Serving in the Arabic section of the Secretary of State – Holy See
  • 03/12/2020: Obtained a Doctorate in Moral Theology from the Alphonsian Academy in Rome
  • 05-08/03/2021: Official interpreter to Pope Francis during his Apostolic journey to the Republic of Iraq
  • 2021 - 2023: Appointed member of the Administrative Council of "Pope's World Prayer Network"