Jihad Shweihat

Jihad Shweihat
Contact information:

Mobile: 079 911 10 93
Email: [email protected] /
[email protected]

  • 25/04/1948: Born in Amman
  • 06/09/1959: Joined the Latin Patriarchate Minor Seminary
  • 24/06/1972: Ordained Priest by Patriarch Alberto Gori at the Latin Patriarchate Co-Cathedral in Jerusalem
  • 1972-1973: Secretary to Patriarch Beltritti
  • 08/1972: Vicar to Fr. Anton Issa, Ecclesiastical Court in Jerusalem
  • 03/08/1973: Vicar to Fr. Naoum Karadsheh, Mary Mother of the Church Parish in Marka, Amman
  • 24/07/1975: Vicar to Fr. Mario Furlan, Twelve Apostles Parish in Zarqa North, Jordan
  • 23/08/1977: Vicar to Fr. Louis Favro, Holy Family Parish in Ramallah, Palestine
  • 1977-1978:  Vice Director of Ahlia School – Ramallah
  • 19/08/1978: Vicar to Fr. Naoum Karadsheh, Our Lady of Carmel Parish in Jabal Hashimi, Amman
  • 02/1981: Parish Priest, Assumption of our Lady in Salt, Jordan
  • 1989: Studies  is Canon Law, Pontifical Lateran University in Rome
  • 1993: Parish Priest, St. Paul in Ajloun; Assistant, Ecclesiastical Court in Amman
  • 08/2002: Parish Priest, Sacred Heart in Tilaa el Ali, Amman
  • 2009: Head of Ecclesiastical Court in Jordan
  • 2013:  Member of Trustee, AUM
  • Judicial Vicar for Jordan and President of Diocesan Tribunal of First Instance in Amman