Yacoub Rafidi

Yacoub Rafidi
Contact information:

Tel: (02) 295 73 62
Email: [email protected]

  • 02/05/1972: Born in Ramallah to a family originating from Jifna
  • 08/1983: Joined the Minor Seminary in Beit Jala on the recommendation of Parish Priest Fr.  Khalil Bdeiwi
  • 28/06/1996: Ordained Priest by Patriarch Michel Sabbah at St. Catherine’s Church, Bethlehem
  • 1996:  Assistant to Bishop Selim Sayegh at the Vicariate Sweifieh, Amman
  • 1997: Professor, Latin Patriarchate Seminary in Beit Jala
  • 04/1998: Administrator, St. Joseph Parish, Mafraq, Jordan
  • 08/2001: Parish Priest, St. Joseph Parish, Mafraq, Jordan
  • 08/2002: Parish Priest, Christ the King, Al Misdar, Amman
  • 01.08.2009: Parish Priest, Beheading of St. John the Baptist Parish, Madaba
  • 2012: Studies, Pontifical Gregorian University in Rome
  • 2015: Obtained Licentiate in Church History, Pontifical Gregorian University, Rome
  • 2017:  Doctorate in Church History, Pontifical Gregorian University, Rome
  • 15/08/2017- 15/08/2021: Rector, Latin Patriarchate Seminary in Beit Jala
  • October 7, 2019: Canon of the Holy Sepulchre
  • 15/08/2021: Director of the Latin Patriarchate Schools in Palestine
  • 15/08/2021: Parish priest of Ramallah, Holy Family Church