arالعربية frFrançais

01/09/1948: Born in Jerusalem

01/07/1962: Entered the Latin Patriarchate Minor Seminary in Beit Jala

29/06/1973: Ordained Priest at the Latin Patriarchate Co-Cathedral by Patriarch Beltritti

03/08/1973: Appointed Secretary to Patriarch Beltritti

24/07/1975: Vicar to Fr. Michel Sabbah, Christ the King Parish, Al-Misdar (Amman)

07/1976: Vicar to Fr. Manuel Bader in Fuheis (Jordan)

06/1977: Secretary to Patriarch Beltritti

02/10/1979: Training in the Science of Archives at the Vatican Library, Rome

1980: Secretary to the Patriarch and In-Charge of Archives

1983: Worked in the renovation of LPJ Printing Press with Mounir Hodali

18/01/1988: Chancellor, Latin Patriarchate of Jerusalem

08/1997: Professor at the Latin Patriarchate Seminary

08/2009: Rector, Latin Patriarchate Seminary

06/2013: Professor/Chaplain of Seminary in Beit Jala


Contact information: 

Latin Patriarchate Seminary, Beit Jala
Telephone:  +970 2 274 2612
Fax:  +970 2 274 2885
Mobile:  +972 54 970 6480
Email: adibz@latinseminary.org

image_print
Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X