arالعربية frFrançais

15/01/1978: Born in Amman

24/08/1989: Joined the Latin Patriarchate Minor Seminary

01/05/2003: Ordained Priest at Freres School Church in Amman by Patriarch Michel Sabbah

20/05/2003: Vicar to Fr. Ibrahim Hijazin, Holy Family Parish in Ramallah

01/08/2003: Vicar to Fr. Yacoub Rafidi, Christ the King Parish in Misdar, Amman

01/08/2005: Vicar to Fr. Riyad Hijazin, Beheading of St. John the Baptist Parish in Madaba; Director of LPJ school in Madaba; First resident at Church of Holy Spirit in Hanina, Madaba

01/08/2006: Vicar to Fr. Issam Zumot, Twelve Apostles Parish in Zarqa North

01/08/2007: Parish Priest, St. Pius X in Zarqa South, Jordan

2010: Bachelor of Doctrinal Theology,  Holy Cross University, Rome

2012: Professor, Doctrinal Theology, Latin Patriarchate Seminary

8/2014: PR Director, American University of Madaba; In-Charge of Our Lady of Peace Center

08/2016: Studies in the USA

Contact information:

Email: alamatala@hotmail.com

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X