arالعربية frFrançais

20.08.1946: Born in Motta di Livenza – Treviso (Italy)

25.08.1960: Entered the Minor Seminary in Beit Jala

22.06.1969: Ordained Priest in Jerusalem at the Basilica of Gethsemane by Patriarch Alberto Gori

15.09.1969: Vicar to Fr. Saliba Mansour, Saint Pius X Parish in Zarqa South

25.08.1972: Vicar to Msgr. Albino Gorla, Our Lady of Palestine Sanctuary, Deir Rafat Monastery

02.03.1973: In-Charge of Sunday Mass at the Parish in Gaza for the entire year after the death of  Fr. Hanna al-Nimri

20.02.1976: Parish Priest, Ader, Kerak (Jordan)

08.081988: Appointed Treasurer for the Latin Patriarchate in Jordan

27.06.1989: Vicar for Jordan, first residing in the Bishop’s Home in Jabal al-Lweibdeh (Amman), then on 11.02.1991 in Sweifiyeh (Amman)

15.07.1994: Parish Priest, Al-Mafraq (Jordan)

23.04.1998: Designated by Holy See as Assistant to Msgr. Richard Mathes at the Pontifical Institute of Notre Dame of Jerusalem Center.

10.09.1999: Appointed “Chargé of the Holy See” at the Pontifical Institute of Notre Dame of Jerusalem Center after the departure of Msgr. Mathes.

01.01.2005: Director of  “Domus Sanctae Marthae” Home at Vatican City

01.01.2012: President of the “Pontifical Oratory of Saint Peter” in Rome after Cardinal Pio Laghi

31.07.2015: Parish Priest, Safout (Jordan)


Contact information:

Parish of St.Theresa of the Child Jesus

Email: atolotto@alice.it

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X