arالعربية frFrançais

23.03.1973: Born in Zarqa (Jordan)

1977: Joined the Seminary with the Betharram Fathers

Licenciate in Theology, Pontifical Salesian University, Rome

26.08.2005: Ordained Deacon in Bethlehem

27.04.2006: Ordained Priest in Amman

2005-2008: Studies in Rome (Italy)

2008-2011: Parish Priest, Twelve Apostles in Zarqa North

01.11.2011: Joined the Latin Patriarchate clergy  in Jerusalem; Appointed Parish Priest, St. Paul in Ajloun, Jordan

01.05.2012: Parish Priest, Beheading of St. John the Baptist in Madaba, Jordan

07.06.2013: Parish Priest, Christ the King in Misdar, Jordan

08/2014: Parish Priest, Annunciation in Jabal Luweibdeh, Amman; Deputy Vicar in Jordan

2016: Parish Priest, Beheading of St. John the Baptist in Madaba


Contact information:

Beheading of St. John the Baptist Parish, Madaba
Telephone:  +962 5 324 4065
Email:  butruspeter@yahoo.com

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X