arالعربية frFrançais

01/10/1945: Born in Smakieh, Jordan

07/09/1956:  Joined the Latin Patriarchate Minor Seminary

18/06/1971: Ordained Priest at Christ the King Church in Amman by Bishop Neemeh Samaan

08/1971: Vicar, Beheading of St. John the Baptist Parish in Madaba with Fr. George Saba

09/1972: Vicar, Our Lady of the Annunciation Parish in Beit Jala (Palestine) with Fr. Ya’qoub Abdelnour

24/07/1975: Parish Priest, Saint Elijah in Al-Wahadneh, Jordan

02/1979: Fidei Donum in Abu Dhabi, with Mgsr Gremoli, Apostolic Vicar in Arabia

07/1982: Parish Priest, St. George in Irbed, Jordan

28/05/1988: Parish Priest, Beheading of St. John the Baptist in Madaba, Jordan

02/08/1989: Parish Priest, St. John de la Salle in Jabal Al Hussein, Amman

01/07/2002: Parish Priest,  Immaculate Heart of Mary in Fuheis, Jordan

01/07/2012: Parish Priest, Our Lady of the Rosary in Kerak, Jordan

15/08/2017: Retired in Amman


Contact information:
Email: farahhijazin772@yahoo.com

image_print
Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X