arالعربية frFrançais

22.07.1951: Born in Al Khirbeh, Jordan

04.09.1963: Joined the Minor Seminary Beit Jala

13.06.1975: Ordained Priest by Bishop Ne’emeh Samaanat in Jabal Luweibdeh, Amman

09/1976: Vicar to Fr. Michel Sabbah at Christ the King Parish, Al Misdar, Amman

1976: Joined the Faculty of Law, University of Damascus

08/1979: Secretary to Patriarch Yacoub Beltritti; Professor at the Latin Patriarchate Seminary in Beit Jala

01.09.1981: Studied Canon Law and Philosophy in Rome

09/1986: Doctorate in Canon Law and Philosophy; appointed Professor at Seminary in Beit Jala; Legal Assistant, Ecclesiastical Church Court in Jerusalem

01/1988: Head of Ecclesiastical Court in Jerusalem

1992:  Parish Priest, Annunciation Parish, Jabal Luweibdeh; Head of Ecclesiastical Court in Amman

1996 – 2001: Advisor, Pontifical Council for Inter-religious Dialogue

24.05.2008: Appointed by Pope Benedictus XVI as first Arab Archbishop of Alger, Algeria

17.07.2008: Episcopal Ordination by Patriarch Fouad Twal

23.05.2015: Appointed Apostolic Nuncio to Pakistan

Contact :

G.P.O. Box 1106
Diplomatic Enclave N. 1
Islamabad 44000
Pakistan

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X