arالعربية frFrançais

25.08.1948: Born in Madaba

01.09.1960: Joined the Latin Patriarchate Minor Seminary

24.06.1972: Ordained Priestby Patriarch Yaacoub Beltritti at the Latin Patriarchate Co-Cathedral  in Jerusalem

08/1972: Vicar to Fr. Michel Sabbah, Christ the King Parish in Misdar, Amman

08/1973: Vicar to Fr. Naoum Karadsheh, Our Lady of Carmel Parish in Jabal Hashimi, Amman

20.08.1974: Vicar to Fr. Mario Forlan, Twelve Apostles Parish in Zarqa North, Jordan

06/1977:  English Literature studies in Aleppo, Syria

19.08.1978: Vicar to Fr. Zakaria Farwaji, Immaculate Heart of Mary Parish in Fuheis, Jordan

1979: Vicar to Fr. Yaacoub Hijazin, Immaculate Heart of Mary Parish in Fuheis, Jordan

15.06.1980: Parish Priest, Holy Family in Gaza

19.08.1982: Parish Priest, Holy Redeemer in Jenin

31.07.1983: Administrator, St. Anthony Parish in Rameh

1984: Parish Priest, St. Anthony Parish in  Rameh

1995: Parish Priest, Our Lady of Seven Sorrows in Aboud

06/1998: Priest for the Arabic-speaking community in Los Angeles

08/2002:  Fidei Donum Priest in the U.S.A.

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X