arالعربية frFrançais

03/07/1951: Born in Amman

04/09/1962: Joined the Latin Patriarchate Minor Seminary

13/06/1975: Ordained Priest in Amman by Bishop Ne’emeh Sama’an

08/1975: Vicar to Fr. Luigi Favero, Holy Family Parish in Ramallah

08/1976: Vicar to Fr. Fuad Hijazin, Beheading of St. John the Baptist Parish in Madaba

1981: Vicar to Fr. Mario Forlan, Twelve Apostles Parish in  Zarqa North

21/07/1982:  Vicar to Fr. Maroun Lahham, Beheading of St. John the Baptist Parish in Madaba

18/08/1985: Professor, Latin Patriarchate Seminary

20/07/1986: Vicar to Fr. Michel Sabbah,  Christ the King Parish in Misdar, Amman

15/01/1988: Administrator, Christ the King Parish in Misdar

1989: Studies in Canon Law, Pontifical Lateran Universiy, Rome

1992: Vicar to Fr. Yacoub Hijazin, Beheading of St. John the Baptist Parish in Madaba

13/06/1993: Parish Parish, St. Joseph in Jabal Amman

1995: Parish Priest, Mary of Nazareth in Sweifieh, Amman

08/2004: Parish Priest, Twelve Apostles in Zarqa North, Jordan

08/2008: Parish Priest, Our Lady Stella Maris in Aqaba

06/2013: Parish Priest, Mary Mother of the Church in Marka, Jordan

15/08/2017: Parish Priest, St. John de la Salle in Jabal Hussein, Amman


Contact information:

St. John de la Salle Parish, Jabal Hussein
Telephone: +962 6 566 1757
Mobile: +962 79 573 7485
Email: issamzumot@yahoo.com

image_print
Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X