arالعربية frFrançais

04/01/1937: Born in Smakieh, Jordan

02/10/1952: Joined the Latin Patriarchate Minor Seminary  on the recommendation of  Fr. Sante Visentin

24/06/1964: Ordained Priest by Patriarch Alberto Gori at Christ the King Parish in Misdar, Amman

05/08/1964: Vicar to Fr. Mario Furlan, Twelve Apostles Parish in ZarqaNorth, Jordan

20/08/1969: Vicar to Fr. Zakaria Farwaji, Christ the King Parish in Misdar, Amman

24/07/1975: Parish Priest, Mary Mother of the Church in Marka, Amman

13/06/1993: Parish Priest, St. Pius X in Zarqa South, Jordan

1996: Parish Priest, Exaltation of the Holy Cross in Rumeimin

1997: Parish Priest, St. Theresa of the Child Jesus in Safout (with Rumeimin affiliated  to Salt Parish)

Retired in Amman

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X