arالعربية frFrançais

25.04.1948: Born in Amman

1959: Joined the Minor Seminary in Beit Jala

24.06.1972: Ordained Priest by Patriarch Alberto Gori at the Latin Patriarchate Co-Cathedral

08.1972: Vicar to Fr. Anton Issa, Ecclesiastical Court in Jerusalem

03.08.1973: Vicar to Fr. Naoum Karadsheh, Marka Parish, Amman, Jordan

24.07.1975: Vicar to Fr. Mario Furlan, North Zarqa Parish, Jordan

23.08.1977: Vicar to Fr. Louis Favro, Ramallah Parish, Palestine

19.08.1978: Vicar to Fr. Naoum Karadsheh, Al Hashimi Parish, Amman

02.1981: Parish Priest, Assumption of our Lady Parish, Salt, Jordan

1989: Parish Priest, St. Paul Parish,  Ajloun; Assistant, Ecclesiastical Court in Amman

08.2002: Parish Priest, Sacred Heart Parish,  Tilaa al Ali,  Amman

Sweifieh Parish


Contacts:

Sweifieh Parish

Email: jihadshweihat@hotmail.com

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X