arالعربية frFrançais

11/11/1946: Born in Beit Jala

25/09/1957: Joined the Latin Patriarchate Minor Seminary

27/06/1970: Ordained Priest by Patriarch Alberto Gori at Dormition Abbey, Jerusalem

09/1970: Secretary, Latin Patriarchate

09/1971: Vicar to Fr. Michel Sabbah,  Christ the King Parish in Misdar, Amman

09/1972: Vicar to Fr. George Saba, Beheading of St. John the Baptist Parish in Madaba, Jordan

1973: Vicar to Fr. Silvio Pressolini, Holy Redeemer Parish in Taybeh, Palestine

24/11/1975: Parish Priest, Holy Redeemer in Taybeh

01/07/1989: Secretary to the Patriarch

01/07/1992: Parish Priest, Paphos, Cyprus

Retired, Taybeh

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X