arالعربية frFrançais

17/03/1947: Born in Zababdeh, Palestine

03/09/1960: Joined the Latin Patriarchate Minor Seminary

24/06/1972: Ordained Priest

07/08/1972: Parish Priest, Visitation in Zababdeh; Worked in the Latin Patriarchate Secretariat; Catechism Teacher, Schmidt Girls School

03/08/1973: Vicar to Fr. Michel Sabbah, Christ the King Parish in Misdar, Amman

1984: Donum Fidei Priest to Dubai to help Msgr. Grimoli, Apostolic Nuncio to the Arab Gulf States

08/1988: Vicar to Fr. Michel Sabbah, Christ the King Parish in Misdar,  Amman

28/05/1989: Parish Priest, St Paul the Apostle in Al Jubeiha, Amman

1995: Parish Priest, Our Lady of the Annunciation in Beit Jala,  Palestine

1996: Parish Priest, Holy Family in Ramallah, Palestine

08/1997: Parish Priest, St. Paul the Apostle in Al Jubeiha, Amman

07/2012: Parish Priest, Holy Redeemer, Jenin, Palestine

Contact  Information:

Holy Redeemer Parish, Jenin
Telephone: +970 4 250 4071
Fax: +970 4 243 0337
Email:  labibdebes@yahoo.com

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X