arالعربية frFrançais

05.10.1961: Born in Madaba, Jordan

27.08.1973: Joined the Minor Seminary in Beit Jala

21.06.1986: Ordained priest by Bishop Salim Sayegh in Madaba (Jordan)

26.08.1986: Vicar, Immaculate Conception Parish, Bir Zeit

01.08.1988: Vicar, Holy Family Parish, Ramallah

07/1989–1992: Parish Priest, St. Joseph Parish, Jifna; Director, Al Ahliyeh College in Ramallah

06.08.1989–1992: Director General Latin Patriarchate Schools in Palestine

1992–1998: Studies in  Canon Law, utroque iuris, Pontifical Lateran University, Rome

1997-2005: Parish Priest, Our Lady of Fatima Parish, Beit Sahour

2001:  Director General, Latin Patriarchate Schools in Palestine

2008: Director General, Latin Patriarchate Schools in Jordan, Palestine, Israel; Judge, Ecclesiastical Court

2011–2015:  CEO, American University of Madaba

2014: Doctor of Humane Letters, Honoris Causa from Cannon University, USA


Contact Information:

msiryani@lpj.org

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X