arالعربية frFrançais

06/03/1940: Born in Al Khirbeh, Jordan

03/10/1953: Joined the Latin Patriarchate Minor Seminary on the recommendation of Fr. Saadeh.

29/06/1965: Ordained Priest at the Latin Patriarchate Co-Cathedral in Jerusalem

05/08/1965: Vicar to Fr. Fouad Hijazin, Immaculate Heart of Mary Parish in Fuheis

1966: Assigned to Ajloun and Al Khirbeh Parishes

1966: Vicar, Annunciation Parish in Jabal Luweibdeh

20/08/1969: Vicar to Fr. Furlan, Twelve Apostles Parish in  Zarqa North

10/1973: Studies in Catechism at Pontifical Lateran  University, Rome

24/07/1975: Parish Priest, Our Lady of Grace in Fuheis

01/1978: Parish Priest in Wurzburg, Germany

1988:  Priest at another Parish in Germany

Retired in Germany

image_print
Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X