arالعربية frFrançais

16.03.1943: Born in Taybeh (Palestine)

24.09.1955: Joined the Minor Seminary in Beit Jala on the recommendation of Fr. Silvio Brezzolin

29.06.1967: Ordained priest by Patriarch Alberto Gori at the Latin Patriarchate Co-Cathedral in Jerusalem following the six-day War.

1967: Vicar to Fr. Yaacoub Abdel Nour, Beit Jala Parish (Palestine) and Professor at the Seminary

16.09.1967: In-charge of JEC in Bethlehem

16.09.1969: Vicar to Parish Fr Louis Favro, Ramallah Parish

11.10.1970: Studies in Theology and Catechism in Rome

01.09.1973: Professor, Latin Patriarchate Seminary in Beit Jala

01.1979: Priest at the Latin Patriarchate in Jerusalem; Secretary, Catechism Committee

20.10.1981: Director, Saint Cyril Interfaith Catechetical Center opened at Freres College in Jerusalem

07.1983: Rector, Latin Patriarchate Seminary in Beit Jala

07/1986:  Vice-Rector of the Seminary; Director, Saint Cyril Institute in Ramallah (Palestine)

1992: Chancellor, Latin Patriarchate of Jerusalem

08.1997: Parish Priest, St. Joseph Parish, Jifna

08.1999: In-charge of  Synod of Catholic Churches in the Holy Land

08.2000: Patriarchal Vicar, Clergy Affairs; In-charge of office for implementing the Pastoral Plan at the end of the Synod Conference

08.2001: In-charge of Catechism at the Latin Patriarchate

01/2004: Sabbatical Leave

01/2005: Returned to active ministry

05.09.2009: Parish Priest, Immaculate Conception Parish, Bir Zeit

07/2011: Member, Seminary Clergy Team at the Seminary in Beit Jala

15.08.2017: Diocesan Director, Pastoral Office

Contact Information:

Mobile:   +972 54 441 01 02

E-mail: Rkhoury22@hotmail.com

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X