arالعربية frFrançais

23.04.1948: born in Rey San Paolo di Piavi (Travizo), Italy

24.12.1962: Joined the Latin Patriarchate Minor Seminary in Beit Jala

24.06.1972: Ordained Priest Patriarch Yaacoub Beltritti at the Latin Patriarchate Co-Cathedral in Jerusalem

23.08.1972: Vicar to Fr. Mansour Saliba, St. Pius X Parish in at South  Zarqa

03.09.1975: Parish Priest AL Fuheis (Jordan) with Fr. Maroun Lahham

14.02.1976: Vicar to  Fr. Jibrail Hijazin, Mary Mother of the Church Parish, Marka (Amman)

25.08.1980: Parish Priest, St. Michael Parish, Smakiyeh

06.10.1992: Studies in Spiritual Sciences in Rome

27.08.1995: Parish Priest, St. Anthony Parish, Rameh, Israel

13.08.2005: Parish Priest, St. Joseph the Worker Parish, Reneh, Israel

115.09.2007: Parish Priest, St. Anthony Parish, Rameh, Israel

24.10.2011: Director General,  LPJ Schools in Israel

21.02.2013: Appointed by Pope Benedict XVI Archbishop of Tunis; chose Coat of Arms Motto:    “The name of  the Lord is the tower of his glory” (Proverbs 18:10)

Speaks fluent Arabic, Italian (mother tongue), French, English

Contact Information:

e-mail : ilario@bezeqint.net

Mobile: +972 50 547 9344

Designed and Powered by YH Design Studios - www.yh-designstudios.com © 2017 All Rights Reserved
X