Aldo Tolotto

Aldo Tolotto
Contact information:

St. Theresa of the Child Jesus Parish, Safout
Telephone:  079 518 9998
Email: [email protected]

  • 20/08/1946: Born in Motta di Livenza – Treviso (Italy)
  • 25/08/1960: Entered the Latin Patriarchate Minor Seminary
  • 22/06/1969: Ordained Priest in Jerusalem at the Basilica of Gethsemane by Patriarch Alberto Gori
  • 15/09/69: Vicar to Fr. Saliba Mansour, Saint Pius X Parish in Zarqa South
  • 25/08/1972: Vicar to Msgr. Albino Gorla, Our Lady of Palestine Sanctuary, Deir Rafat Monastery
  • 02/03/1973: In-Charge of Sunday Mass at the Holy Family Parish in Gaza for the entire year after the death of  Fr. Hanna al-Nimri
  • 20/02/1976: Parish Priest at St. Joseph in Ader and Out Lady of the Rosary in Kerak, Jordan
  • 08/08/1988: Treasurer for the Latin Patriarchate in Jordan
  • 27/06/1989: Vicar for Jordan, first residing in the Bishop’s Home in Jabal Lweibdeh, Amman, and on 11/02/1991 in Sweifieh, Amman
  • 15/07/1994: Parish Priest, St. Joseph in Mafraq, Jordan
  • 23/04/1998: Designated by Holy See as Assistant to Msgr. Richard Mathes at the Pontifical Institute of Notre Dame of Jerusalem Center
  • 10/09/1999: Appointed “Chargé of the Holy See” at the Pontifical Institute of Notre Dame of Jerusalem Center after the departure of Msgr. Mathes
  • 01/01/2005: Director,  “Domus Sanctae Marthae”, Vatican City
  • 01/01/2012: President, “Pontifical Oratory of Saint Peter” in Rome after Cardinal Pio Laghi
  • 31/07/2015: Parish Priest, St. Therese of the Child Jesus in Safout, Jordan