Azzam Jasser

Azzam Jasser
Contact information:
  • 29.03.1951: Born in Taybeh, Palestine
  • 04.09.1962: Joined the Minor Seminary in Beit Jala
  • 22.06.1974: Ordained Priest at the LPJ Co-Cathedral by Patriarch Yacoub Beltritti
  • 20.08.1974: Vicar to Fr. Naoum Karadsheh, Al Hashimi Parish, Amman
  • 1977: Vicar to Fr. Michel Sabbah, Christ the King Parish,  Al Misdar, Amman
  • 07/1979: Missionary to Dubai with priests from Gift of Faith to help Msgr. Grimoli, Apostolic Vicar for Gulf States
  • 08/1982: Vicar, North Zarqa Parish, Jordan
  • 07/1984: Tutor, Latin Patriarchate Seminary
  • 08/1994: Parish Priest, North Zarqa Parish, Jordan
  • 06/1998: Parish Priest, Jabal Lweibdeh, Amman; Administrator in Jordan
  • 08/2008: Parish Priest, Ajloun Parish, Jordan
  • 07/2010: Parish Priest, St Pius X,  Zarqa South Parish, Jordan
  • 15/08/2020: Retired